Canisterapie pro seniory

Pes má pozitivní vliv u seniorů především:

Při tréninku kognitivních funkcí (paměť, myšlení, řeč, orientace) – podporuje orientaci v prostoru a čase, je motivací k rozhovoru – o psech, o bývalých domácích mazlíčcích, ale i jiných témat (pes naslouchá a senior může mluvit), přispívá ke správné výslovnosti a rychlosti řeči při zadávání povelů,  podporuje zlepšení paměti (opakování jmen psů, písně se psy, atd.). 

Při procvičování jemné a hrubé motoriky – hlazení, podávání a schovávání pamlsků, manipulace s vodítkem, česání, házení aportu, sundavání a nandavání vesty, obojku, procházka (po chodbě, pokoji, parku), motivace využívat své kompenzační pomůcky (hole, vozík – pes může jít připoutaný vedle vozíčku, nebo může čekat před pokojem, kam dotyčný musí dojít o holích). 

Jako rehabilitační nástroj – na uvolnění spastických křečí a celkové zvýšení aktivity pohybu, pes si lehne k seniorovi nebo je v jeho těsné blízkosti, případně ho olizuje, senior má potřebu s ním být v přímém kontaktu, začne ho hladit, drbat, mazlit se s ním, tělesná teplota psa podporuje prokrvení a tím zajišťuje uvolnění ztuhlého svalstva.

Jako emocionální podpora – kontakt se psem (dotyk, česání, drbání, hra) přináší emočně libé zážitky, narušuje každodenní stereotyp, vytrhuje z izolace a osamělosti, pes je společník, který dává lásku, pocit potřebnosti, podporuje sebevědomí a sebedůvěru, dodává pocit jistoty, náklonnosti, důvěry (možnost se svěřit), přináší zpětnou pozitivní vazbu, pocit úspěchu, ale učí i respektování určitých pravidel a to vše zlepšuje náladu.

Pro relaxaci a zklidnění – povídání o psovi, jeho pozorování, hlazení, přímý fyzický kontakt, to vše je uklidňujícím faktorem, který přispívá také k lepší koncentraci a soustředěnosti (např. při zadávání povelů), snižuje krevní tlak, bolesti a zlepšuje spánek. 

Při projevení vlastní aktivity – senior má motivaci k pohybu, k zajišťování základních sebeobslužných činností, ke komunikaci a spolupráci. 

Co tedy s námi tedy může senior zažít?
Skupinovou i individuální canisterapii – program plný zábavy a potěšení – hlazení, drbání, mazlení, česání srsti, nandavání a sundavání vesty a obojku, procházku, krmení pamlskami, hry se psem, zadávání povelů, komunikaci, polohování.  

 

 

Na videích – canisterapeuti
Martin Luňák  předseda Therapy Dog z.s.
MUDr. Hana Prokešová
Bc. Lenka Žižková – učitelka MŠ

 

QR code této stránky